Záblesk / Flash
Galéria Umelka, Dostojevského rad 2, Bratislava
22. november 2024 – 15. december 2024
ZÁBLESK
23. ročník bienále textilnej miniatúry tento rok nechalo umelcov pracovať na téme Záblesk. Týmto výberom témy sa opäť vrátilo ku konceptu z predošlého 22. ročníku, ktorý bol na tému Bubliny. Čo tieto témy spája, je schopnosť interpretovať ich doslovne ako fyzické javy, ale zároveň aj v zmysle metaforickom.
Záblesk je krátke mihnutie svetla a ľudské oko nie je schopné zachytiť tento moment v celej svojej podstate. To však na druhú stranu dovoľuje naplno pracovať našej predstavivosti a dotvoriť to nezachytené pre naše lepšie uchopenie a vysvetlenie. Tak ako v minulosti bolo prirodzená bioluminescia v močiaroch pomenovaná ignis fatus, alebo bludičkou, tak dnes môžeme hádať, čo mohli vystavujúci vidieť, keď tvorili svoje diela, pre túto výstavu.
V súčasnej dobe však záblesky môžu byť pre nás mimoriadne dôležité. Vo svete, ktorý čoraz viac vnímame negatívne, môžu aj malé a krátke záblesky niečoho dobrého byť podstatné pre nás individuálne a aj spoločensky. Dodávajú totiž nádej. Nádej, že aj keď teraz nefungujeme ako chceme, raz sa to môže zmeniť. Nádej nás inšpiruje a nedovoľuje nám poľaviť. Je to krátky záblesk Školy umeleckých remesiel v našich dejinách, ktorý položil základy výtvarného školstva na Slovensku a veľmi intenzívne a bezprostredne ovplivnil celú spoločnosť. A aj keď nie všetky vystavené diela sú takéto optimistické, ich poukazovanie na problémy je dôležité pre ich pochopenie a snáď aj ich vyriešenie.
Na textilnej miniatúre v tomto ročníku je vystavených 60 diel profesionálnych umelcov/umelkýň a 14 študentských prác z 19 krajín sveta. Vďaka tomu sa môže lokálna scéna konfrontovať s tou zahraničnou. Môžeme tak sledovať na vlastné oči, čo lokálnych umelcov spája a odlišuje od ich vzdialenejších kolegov. Vidíme tak témy, ktoré môžeme jasne označiť za nadnárodné a potom tie, ktoré sú silnejšie naviazané v iných, rozdielnych kultúrach a tradíciách, čo výstave dodáva jej jedinečný a rozmanitý charakter.
Na záver ešte treba vyzdvihnúť snahu o invenciu a narúšanie zaužívaných noriem v miniatúre, či už materiálovo, alebo aj formálne. Tým jasne dokazujú, že formát textilnej miniatúry nie je petrifikovaný v čase, ale sám seba objavuje a vyvíja sa ďalej. A to nakoniec je veľmi dobrou správou pre ďalšie nadchádzajúce ročníky tohoto bienále.
Martin Muhrín