Úvodzdruženie txt členovia aktivity kontakt Fotogalérie

 English

Katalógy

katalog TXT Bublina, 22. výstava textilnej miniatúry 2022
Voľba témy BUBLINA vyplynula z okolností, ktoré výrazne ovplyvnili život na celom svete v dôsledku pandémie Covid-19. Spoločenský život a medziľudské aktivity utlmili karanténne opatrenia a slovo bublina pomenovalo jeden z možných spôsobov fungovania uprostred pandémie. Umelci na tému reagovali individuálne a subjektívne...katalog TXT Zázrak, 21. výstava textilnej miniatúry 2020
Zázrak – téma posledného ročníka vyznieva tak trochu trpko na pozadí aktuálnej situácie, poznačenej limitmi a improvizáciami. Našťastie, myšlienkami o neobyčajnosti, úžase či priam nadpozemskosti sa výtvarníčky zaoberali ešte pred týmito ťažkými časmi a tak miniatúry, ktoré
sa sústredili v súťaži, hovoria naozaj o zázrakoch.katalog TXT Z ateliérov, výstava členov TXT
Po organizovaní dvadsiatich ročníkov úspešnej medzinárodnej výstavy textilnej miniatúry prichádza tento rok Slovenské združenie textilných výtvarníkov TxT s výstavou salónneho typu, na ktorej sa prezentuje 37 umelkýň a umelcov, ktorí sa venujú médiu textil.katalog TXT Oslava, 20. výstava textilnej miniatúry 2018
Okrúhle „narodeniny“ sú príjemným dôvodom na oslavu a radosť. Môžeme s uspokojením povedať, že 20 rokov podnetov vysielaných širokému okruhu umelcov, vytvorilo tradíciu, ktorá priniesla mnoho vynikajúcich umeleckých výkonov.katalog TXT Blízko a ďaleko, 19. výstava textilnej miniatúry 2017
Blízko a ďaleko sa dá chápať nielen z pohľadu geografickej vzdialenosti, ale aj z pohľadu subjektívneho vnímania blízkosti či odstupu. Mnohí z prihlásených vo svojich prácach reflektovali práve toto posolstvo.katalog TXT Zoči-voči, 18. výstava textilnej miniatúry 2016
Osobné príbehy a empatia k svetu
Téma zoči-voči evokuje situáciu, keď je človek vystavený problému, nepoznanej skutočnosti, novej skúsenosti a to je často výzva – pomenovať veci, vyjadriť postoj.


katalog TXT Pamäť textilu, 17. výstava textilnej miniatúry 2015
Téma, ktorá je večná a súčasne vysoko aktuálna a podnetná, umožňujúca reflexie i sebareflexie. Evokujúca nielen historickú, kolektívnu či individuálnu, ale i tvarovú pamäť textilného materiálu.katalog TXT Textil nad zlato, 16. výstava textilnej miniatúry 2014
Textil je po stáročia obyčajnou, ale pritom významnou a nenahraditeľnou matériou či komoditou v každodennom živote. Ale prečo máme pocit, že textilná tvorba je na okraji záujmu, je považovaná iba za istý druh „ručnej práce“? Je to práve preto, že ho ľudia vnímajú tak obyčajne práve pre jeho všadeprítomnosť?


katalog TXT Made in Japan,
Súčasťou 15. ročníka textilnej miniatúry (Hand) made in... je aj výstava Made in Japan s dielami 50 japonských umelcov, ktorú kurátorsky pripravila pani Hiroko Watanabe, predsedníčka Japonskej textilnej asociácie.

katalog TXT (Hand) made in..., 15. výstava textilnej miniatúry 2013
Dnes na výrobkoch ťažko nájdeme krajinu pôvodu, stierajú sa hranice, miznú mnohé miestne špecifiká. Téma poskytuje priestor pre hľadanie vlastnej identity, identity s určitou lokalitou alebo tradíciou.

katalog Banalita a Noblesa Banalita a Noblesa, 14. výstava textilnej miniatúry 2012
Dva protichodné pojmy, v minulosti často oddelené ostrou čiarou, nepreniknuteľnou hranicou. Dnes sa vyskytujú v symbióze, vzájomne prepletené alebo vytvárajú jeden celok.

katalog Banalita a Noblesa Revers - Avers , 13. výstava textilnej miniatúry 2011
Rub a líc. Téma, ktorá poskytuje široké spektrum interpretácie, zarezonovala v početnej obci slovenských textilných tvorcov a pritiahla tiež značný záujem zo zahraničia..

katalog Banalita a Noblesa Genius Loci, 12. výstava textilnej miniatúry 2010
Niektoré miesta, ktorými v živote prechádzame, ostávajú nepovšimnuté, iné nás nútia k zamysleniu, zastaveniu sa, rozjímaniu – zanechávajú v nás určitú stopu.

katalog Banalita a Noblesa ZOOM, 11. výstava textilnej miniatúry 2009
Ročník 2009 s témou "ZOOM" - zaostrené na detail - s použitím širokého spektra nových materiálov, ich vzájomným kombinovaním, ale aj použitím netradičných alebo netextilných techník.

 TEXTil, Textilné miniatúry 2007
Ročník 2007 s témou „text“ pokračovaním podujatia, ktoré živí potreba tvorcov stretávať sa, poznať svoju prácu, vysielať aj prijímať impulzy.

 Textilná miniatúra 2006
Slovensko, Česká republika, Belgicko

 Objekt - plocha - štruktúra
Umelecká beseda slovenská, Dostojevského rad 2, Bratislava
20. jún 2005 – 20. júl 2005

 Textilná miniatúra
Galerie U prstenu, Praha 2005